Amazon Affiliate Komisyon Oranları Neden Düştü?

Amazon şirketi 14 nisan günü affiliate programında komisyon oranlarının değişeceğini ve değişikliğin 21 nisan tarihinden itibaren geçerli olacağını bildirdi. 21 nisanda yayınlanan bildiriye göre Amazon Associates adlı komisyon programının yeni oranları aşağıdaki gibidir.

Amazon affiliate programının yeni oranlarına bakıldığında Luxury beauty ve digital music kategorisi dışındaki tüm kategorilerde ciddi bir düşüş yaşandığı görülmektedir. Bu değişikliğin sebebiyle ilgili kesin bir açıklama yapılmamasına rağmen, korovirüs pandemisiyle ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Covid-19 süreci etkilerini Amazon şirketi üzerinde de gösterdi. Amazon yüksek tüketici talebiyle karşı karşıya kaldı. Bu durum perakende sistemini zorladı. Şirket, salgın sebebiyle tıbbi malzeme ve temizlik malzemelerine çok fazla odaklanmak zorunda kalı. Bununla beraber evde olduklarından dolayı insanların çevrimiçi alışverişe yönelttikleri talebi karşılamak için 100.000 depo ve dağıtım çalışanı kiralamak zorunda kaldı.

Buna rağmen arz talep dengesini korumada sıkıntılı durumlarla karşı karşıya kalmaya devam eden şirket, hamlesine reklam konusuyla devam etti. İlk olarak 11 Martta Google ads harcamalarını durdurarak metin reklamlarını kapatan Amazon, bu konudaki en büyük hamlesini amazon associates program üzerinde gerçekleştirdi. Bu hamle Amazonun üçüncü taraf kuruluş pazarlaması etkinliğini devre dışı bırakma istemi gibi görünüyor. Amazon şu anda yalnızca doğrudan yayıncılarla çalışacak.

Elbette bu durumu yalnızca koronavirüs pandemisi üzerinden yorumlamak hatalı olacaktır. Amazonun aynı zamanda yeni bir şirket politikasına geçtiği görülmektedir. Son değişiklikle beraber affiliate gösterge panellerini tamamen değiştirdiler, yerel alışveriş reklamlarını tanıttılar ve aktif olarak başka bağlı kuruluş araçları geliştiriyorlar. Bu sebeple Amazonun affiliate programını tamamen kapatmayı hedeflendiği düşünülmemektedir. Tamamen kapatacağı bir programa böyle bir yatırım yapması elbette beklenmeyen bir durum olacaktır. Bu yeni strateji Amazonun artık daha fazla trafik çekmekten ziyade stratejik ürün kategorilerindeki satışı artırmayı hedeflediği olarak yorumlanabilir. Farklı ürün kategorilerinin farklı kar marjları vardır, bu nedenle Amazon, affiliate programında ortaklarını daha fazla marj getiren ürünleri hedeflemeye yönlendirme amacında gibi görülmektedir. Bu durumun amazonun satış ortaklarıyla ilişkisini ne şekilde etkileyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Sociologist, Master’s degree: Human and Social Sciences dnzozari@gmail.com www.konakakademi.com

Sociologist, Master’s degree: Human and Social Sciences dnzozari@gmail.com www.konakakademi.com