Amazon Affiliate Marketing

Amazon associates ya da Amazon affiliate marketing, dünyanın en büyük e-ticaret pazarlarından biri olan Amazonun satış ortaklığı programıdır. Affiliate marketingi genel hatlarıyla anlattığım yazıda en uygun satış ortaklığı programı olarak belirtmiştim. Bu yazıya devam etmeden önce dilerseniz Affiliate marketing nedir? yazısını okuyarak bağlı kuruluş pazarlaması hakkında öncelikle genel bilgilere erişebilirsiniz.

Amazon associates programı, üye olan ortaklarının linkiyle Amazon sitelerine gelen ve 24 saat içinde alışveriş yapan müşterilerin aldığı ürün sayısı ve türüne göre ortaklarına ödeme yaptığı bir sistemdir.

Amazon Affiliate süreci 4 adımda gerçekleşir. Bağlantıyı oluşturursunuz, potansiyel müşteriler bu bağlantıya tıklayarak sizin aracılığınızla Amazon sitesine gider. Siteye girdiği an paylaştığınız ürün ya da başka bir ürün fark etmeksizin 24 saat içinde sizin bağlantınızla bir alışveriş gerçekleştirirse o artık müşteridir. Bu alışveriş sonucu siz de dolar olarak komisyonunuzu alan satış ortağısınız. Süreç bu kadar kolay. Amazon afilliate marketing yapmak için uygun kanalı seçmek sizin tercihinize kalmış. Bir blog sayfası, web sitesi, youtube kanalı, twitter , instagram, pinterest gibi sosyal medya kanallarını ürün tanıtımı yapmak ve bağlantılarınızı paylaşmak için kullanabilirsiniz. Amazonun bu kanallar için belli kriterleri mevcut. Doğru adımlar uygulandığında hesabınızın Amazon tarafından kabul edilmemesi için hiçbir sebep kalmaz ve o gün satış ortaklığına başlayabilirsiniz. Amazon Associates programına ilk olarak Amerika’da yapmak üzere kayıt olup sonra Kanada, Avrupa Ülkeleri ve Japonya için de ortaklık programınızı aktif edebilirsiniz. Böylece her ülke için tek tek açmaya gerek kalmaz.

Bahsettiğim gibi Amazonda komisyon oranları belli kategorilere göre bölünmüştür. Komisyon yüzdeleri görseldeki gibidir.

Tabi esas kazanç müşterilerin yapacağı alışverişe bağlıdır. Örneğin, siz Amazondaki handmade yani el yapımı ürünlerin bağlantısını paylaştığınız bir instagram sayfası açtınız. Paylaştığınız bu handmade ürün bağlantısına tıklayan kişi bu ürünü değil de furniture yani mobilya kategorisinden bir ürün satın alırsa siz %5 değil de %8 komisyon kazanmış olursunuz. Ne kadar kazanılacağı hem sizin bu işe ne kadar vakit ayırıp bu iş için ortaya ne koyabileceğinize hem de gerçek müşterilere ulaşmanıza bağlıdır. Düzenli ve gereken vakti ayırırsanız satış yaptırmamanız için hiçbir sebep yok. Ne kadar kişiye ulaşabilirseniz satış şansınız ve kazancınız o kadar artacaktır. Amerika gibi tüketim çılgınlığı söz konusu olan bir ülke düşünülünce sizin bağlantınızla Amazona ulaşan bir kişinin alışveriş yapma ihtimalinin ne kadar yüksek olabileceğini tahmin edersiniz. Yeter ki müşteriler ve Amazon sitesini buluşturun.

Affiliate marketing ve Amazon associates programı genel çercevede bu şekilde işleyen bir sistemdir. Gelecek yazıda genel olarak sosyal medya pazarlaması nedir ve bu iş sosyal medyada nasıl yapılır konularından bahsedeceğim. Yazıyı yazdığımda link buraya eklenmiş olacaktır. Yeni yazılarda buluşmak üzere.

Güncelleme: Konak Akademi olarak Youtube kanalımızda ücretsiz bir Amazon Affiliate Eğitimi Serisi başlattık. Buraya tıklayarak hemen izleyebilirsiniz. Herkese başarılar dilerim.

Sociologist, Master’s degree: Human and Social Sciences dnzozari@gmail.com www.konakakademi.com

Sociologist, Master’s degree: Human and Social Sciences dnzozari@gmail.com www.konakakademi.com