Başarılı Bir Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Başarılı bir logo tasarımı nasıl olmalıdır? sorusuyla yola çıkarak logo tasarımı yapmak gereklidir. Logo tasarımı markanız için çok önemlidir. Başarılı bir logo markanızın kimliğine de yansıyacaktır. Potansiyel müşterilerin markanızla ilk karşılaşması logonuz ve marka adınızla olacaktır.

Başarılı bir logo, markanızın hikayesini anlatmalıdır. Logonuzu gören insanlar marka hikayeniz ve logonuz ve arasında bir bağlantı kurmalıdır. Logo, anlaşılır ve dikkat çekici olmalıdır. Renk ve şekil tasarımı akılda kalıcı olmalıdır. Logonuzu bir tasarımcıya yaptırmakla beraber kendiniz de tasarlayabilirsiniz. Ücretsiz logo oluşturmak için pek çok web sitesi ve uygulama bulunmaktadır. Eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız mutlaka bir logo tasarımcısından yardım almalısınız. Bionluk, Sadeceon vb. platformlarda araştırabilirsiniz.

Logomuzun öne çıkmasını ve binlerce logo arasından dikkat çekmesini nasıl sağlarız?

Çifte Giriş

Çifte giriş, iki farklı anlam içeren nesneler için kullanılan bir tanımdır. Bu tarz logolarda tek bir görselde çift anlam yansıtabilirsiniz. Dünya çapında ünlü logolarda bu yöntem kullanılmaktadır. Amazon ve Hyundai şirketlerinin logosunu buna örnek olarak gösterebiliriz.

Dünya çapında bilinen Amazon logosuna baktığımızda logoda ‘A’dan Z’ye giden bir ok var. bu ok ilk bakışta bize gülümsemeyi anımsatıyor. Alışveriş sonucunda müşterilerin mutlu ve memnun olduğu bir firma olduklarını ifade ediyorlar. Aynı zamanda burada dikkat edilmesi gereken ikinci durum logodaki okun A ve Z’yi ifade etmesidir. Bu da müşterilerde bu sitede A’dan Z’ye aradıkları her şeyi bulabilecekleri izlenimi oluşturuyor. Benzer şekilde Hyundai logosuna baktığımızda, ilk olarak markanın baş harfi olan H’yi görmekteyiz. İkinci olarak ise bu logo bizlere karşılıklı anlaşan iki kişiyi göstermektedir. Yine bu logoda da alıcı ve satıcının karşılıklı memnun olarak anlaştığı izlenimi bulunmaktadır.

Renkler

Başarılı bir logo tasarımında önemli konulardan biri de renklerdir. Doğru renklere karar vermek kolay görünse de fazlasıyla zor olabilir. Bazen bizim çok sevdiğimiz bir renk o ürün için uygun olmayabilir. Örneğin mavi rengi doğada zehir anlamına geldiği için gıda markası logosunda bu rengi kullanmak sağlıklı olmayabilir. Renklerin insanlarda yarattığı izlenimler konusunda detaylı araştırma yapabilirsiniz. Renkler ve logoya örnek verelim: Kırmızı rengi tehlikeyi anlatır. Bununla beraber heyecanı anlatan renk de kırmızıdır. Coca Cola markası bu sebeple kırmızı rengi kullanmaktadır.

Logonuzda illa bu örneklerdeki gibi sırlar olmak zorunda değildir. Logonuz daha derin anlamlar ya da sizin hikayenize özgü anlamlarda taşıyabilir. Evernote markasının logosuna bakalım.

Evernote, notlarımızı kaydedebildiğimiz ve çeşitli düzenlemeler yapabildiğimiz bir uygulama. Bu marka, logosunda neden bir fil kafası kullanmış olabilir? Bunun sebebi fillerin her olayı ve gördükleri yüzleri hatırlama becerilerine sahip olmalıdır. Markanın logosunu tasarlayanlar, not alma ve depolama uygulaması için bu sebeple fil kullanmayı uygun bulmuşlardır.

Bununla beraber, eğer hikayenizi samimi ve dikkat çekici bir şekilde anlatmayı başarabilirseniz logonuzda sizin için özel bir anlama gelen farklı bir nesneyi de kullanabilirsiniz. Bu durum insanların ilgisini çekecek ve onları etkileyecektir. Ayrıca logosunun bile böyle etkili bir hikayeye sahip olduğu marka akılda kalıcı olacaktır.

Son olarak “logonuz sunduğunuz ürün ve hizmeti anlamalıdır.” cümlesine en güzel örneklerden biri olarak FedEx logosunu gösterebiliriz. Fedex logosunda e ve x arasında bulunan gizli ok hızı ve hareketi gösterir. Kargo ve lojistik hizmeti sunan bir marka için gayet uygun bir logodur. Logo aynı zamanda renk olarak negatif alanlardan çok iyi faydalanmıştır.

Siz de logonuzu bu doğrultuda tasarlayarak insanlarda müthiş bir etki uyandırabilirsiniz. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Tüm sorularınız, görüş ve önerileriniz için profilde bulunan mail adreslerimden ulaşabilirsiniz. Markalaşmak, e-ticaret ve daha fazla içerik için Konak Akademi Instagram sayfasına bekleriz. Sağlıkla kalın.

Sociologist, Master’s degree: Human and Social Sciences dnzozari@gmail.com www.konakakademi.com

Sociologist, Master’s degree: Human and Social Sciences dnzozari@gmail.com www.konakakademi.com