Etsy, el yapımı fiziksel ürünlerin, bu ürünlerin yapımında kullanılan malzemelerin, yirmi yıl ve daha eski antika ürünlerin aynı zamanda dijital (pdf, jpeg vb) ürünlerin alım ve satımını gerçekleştirmek üzere kurulan e-ticaret sitesidir. 2005 yılında kurulan Etsy’ de zanaatkar ve sanatçılar kuruluşundan bu yana el yapımı ürünlerini tüm dünyaya tanıtarak e-ihracat yapıyorlar.

Etsy’de şu anda aktif olarak 3.1 milyon satıcı ve 60.3 milyon alıcı bulunmaktadır. Etsy’de ürün malzemeleri ve antika ürünler dışındaki tüm ürünlerin üretiminde ya da üretiminin aşamalarında el emeği bulunmak zorundadır. Etsy el emeği meraklısı potansiyel müşterilere sahip rekabetçi bir pazar yeridir. Özellikle ABD olmak üzere Avrupa’da da el emeği satışı oldukça fazladır. Hobilerinizi dünyaya tanıtarak ihracat yapabileceğiniz bu pazarda doğru satış tekniklerini kullanarak siz de yerinizi alabilirsiniz.

Etsy’ de satışı yapılan çeşitli ürünler vardır. Bu ürünlerden bazıları:

  • El sanatları ve işçilik malzemeleri

El yapımı eşyalar konusunda önemli bir pazar oluşturan Etsy’de dijital ürün satışı da çok fazladır. Ülkemizde doğrudan basılı tablo şeklinde satılan görsel ve yazılar ABD ve Avrupa’da dijital olarak satılarak kişiler satın aldığı bu ürünleri indirip kendisi dilediği gibi bastırma işlemini yaptırmaktadır. Etsy’de çeşitli dijital baskı ürünleri ve tasarımları satılmaktadır.

Etsy’de satış yapmak için bir mağaza kurmak kolay ve ücretsizdir. Etsy’de ürün listelemek için ürün başına 0.20 dolar ücret kesilir. Eğer hesabınızı davet linkiyle açarsanız 40 ürünü ücretsiz olarak listeleyerek mağazanızı kurabilirsiniz. Etsy yaptığınız satışlar üzerinden beli miktarda kesinti yapar. Satış yapmadığınız sürece listeleme ücreti dışında başka herhangi bir ücret ödenmez.

Etsy’de satış yapmak için öncelikle ne satacağınıza karar vermeli ardından aynı işi yapan rakiplerinizin mağazalarını inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Etsy’de en çok satış ABD ve Avrupa’da olduğu için tüm paylaşımlarınız İngilizce olmalıdır. Bu durumun dil bilmeyenler için fazla korkutucu olmasına gerek yok. Tarayıcınıza kuracağınız çeviri eklentisi işlerinizi kolaylaştıracaktır.

El emeği ürünlerinizi değerlendirerek e-ihracat yapmak, Etsy’de sermayesiz olarak yapabileceğiniz (dijital ürün üretimi, talep üzerine baskı entegrasyonu) iş modelleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve Etsy’de satış yapmayı tüm detaylarıyla öğreneceğiniz Etsy Eğitimine indirimli fiyatla sahip olmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca info@konakakademi.com adresinden de ulaşabilirsiniz. (Eğitim 40 ücretsiz ürün listeleme davet linki de içermektedir.) Farklı Etsy ve e-ticaret içeriklerinde buluşmak üzere.

Sociologist, Master’s degree: Human and Social Sciences dnzozari@gmail.com www.konakakademi.com

Sociologist, Master’s degree: Human and Social Sciences dnzozari@gmail.com www.konakakademi.com