Etsy’de Satış Yapmak — Etsy Avantajları Nelerdir?

Etsy’de satış yapmak diğer pek çok e-ticaret platformuna kıyasla daha avantajlı olabilir. Etsy, el emeği ürünlerinizi tüm dünyaya pazarlayabileceğiniz ve sermayesiz iş modelleriyle gelir elde edebileceğiniz dünya çapında bilinen bir pazaryeridir. Etsy’de satış yapmaya başlamak için neler yapmalıyız? Etsy neden ve kimler için avantajlıdır? Etsy’de satış yapmak hakkındaki incelemeler ve daha fazlasını burada bulacaksınız.

1- Etsy nedir? Kimler Etsy’de satış yapabilir?

Etsy, üretiminin en az bir aşamasında el emeği bulunduran ürünleri satabildiğimiz bir pazaryeridir. Etsy’de el işi eşyalar, bu eşyaları üretmek için malzemeler, yirmi yıldan daha eski antika ürünler, dijital ürünler ve talep üzerine baskı ürünleri satabilirsiniz. Halihazırda üretimini hobi için yaptığınız ya da yurtiçinde satış yaptığınız el emeği ürünlerinizi burada değerlendirebilirsiniz. El emeği ürünler için yeteneğiniz varsa üretime başlayarak bu ürünlerinizi Etsy’de satışa sunabilirsiniz. Dijital ürünler üretmeye yönelik yeteneğiniz varsa ya da halihazırda bu işi yurtiçinde yapıyorsanız bu ürünlerinizi Etsy’de satabilirsiniz. Photoshop, ilüstrator gibi programlar kullanmayı bilmiyorsanız bile Canva ile basitçe harika tasarımlar yapabilirsiniz. Konak Akademi YouTube kanalında bulunan minik Canva Eğitimi sizin için yol gösterici olacaktır. Aynı zamanda talep üzerine baskı (print on demand) ürünleri de Etsy’de satabilirsiniz. Bunu Etsy mağazanıza ekleyeceğiniz ABD şirketleri ile basitçe yapabilirsiniz. Talep üzerine baskı hakkında detaylı bilgi edinmek için yazımı okuyabilirsiniz.

Etsy’de el emeği üreticileri, ek gelir elde etmek isteyenler, sermayesiz bir iş kurmak isteyenler, öğrenciler, sermaye elde etmek isteyenler vb. satış yapmaya başlayabilirler.

2- Etsy mağazası nasıl açılır?

Etsy’de mağaza açmak basit ve ücretsizdir. Öncelikle mail adresi ve şifre ile Etsy’e üye olmalısınız. Bunu kişisel bilgisayarınız ve IP adresinizden yapmalısınız. Ardından mağaza kurma seçeneğine tıklayarak basit bir şekilde mağaza kurabilir ve ilk ürününüzü listelemeye başlayabilirsiniz. Daha sonra mağaza ile ilgili detay bölümlerini de doldurarak mağaza kurma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

3- Etsy komisyon oranları nasıldır?

Etsy’de komisyon oranları pek çok e-ticaret sitesine kıyasla uygundur. Etsy’de ürün listelemek 0.20 dolar (20 cent) dır. Ürününüz 4 ay boyunca listenizde kalır. Eğer otomatik yenilenme seçeneği işaretlediyseniz. 4 ay sonunda otomatik olarak yenilenir. Etsy’de satış yapmadığınız ve reklam açmadığınız süreci 0.20 dolar dışında ücret kesintisi olmaz. Eğer mağazanızı Konak Akademi’nin size vereceği link ile açarsanız ilk 40 adet ürünü ücretsiz listelersiniz. Konak Akademi 40 ürün ücretsiz mağaza açmak linki için tıklayınız. 40 ücretsiz link ile mağazanızı açmak için; Etsy sitesine üye olduktan sonra vermiş olduğum linkle tıklamalısınız. Doğrudan mağaza açma linkidir. Bu link üzerinden mağaza açarak 40 adet ürünü mağazanızda ücretsiz listeyeceksiniz.

Etsy’deki diğer kesintiler ise işlem ücretleridir. Bunlar %5 işlem ücreti ve %6.5+3 TL ödeme işlem ücretidir.

3- Etsy’de reklam verme

Etsy’de site içi ve site dışı olarak iki tür reklam vardır. Site dışı reklamda eğer bu reklam üzerinden satış olursa kesinti olur. Site içi reklamda ise günlük bütçeyi siz belirlersiniz. Ürünlerinizi uygun şekilde listeledikten sonra günlük düşük bütçelerle reklam vermeye başlamak Etsy’de satış yapmanız için faydalı olacaktır.

4- Etsy’ ödeme alma yöntemi

Etsy Payments Türkiye’de kullanıma açıktır. Etsy Payments ile rahat bir şekilde ödemelerinizi alabilirsiniz.

5- Etsy’de başkasının ürünlerini satmak

Etsy’de izinsiz olarak başkasının ürünlerini satamazsınız. Eğer başka birinin ürünlerini satacaksınız mutlaka izin almalı ve mağaza ortağı olarak göstermelisiniz. Etsy’de satış yapmak için mutlaka üretici siz olmak zorunda değilsiniz. Bir üretici ortak ile de Etsy’de satış yapmaya başlayabilirsiniz.

6- Etsy neden avantajlıdır?

1- Etsy’de hesap açmak ve mağaza kurmak ücretsizdir.

2- Etsy’de link ile ilk 40 ürünü ücretsiz listeyebilirsiniz.

3- Etsy’de kendi ürettiğiniz ürünleri satabilirsiniz.

4- Etsy’de sermayesiz olarak niş işler yapabilirsiniz.

5- Etsy’de el emeğine meraklı 60 milyondan fazla müşteri vardır.

Etsy’de satış yapmaya başlamak konusunda bilgilere yer verdiğimiz YouTube videomuzu izlemek için tıklayabilirsiniz. Konak Akademi Youtube kanalına abone olarak ücretsiz e-ticaret eğitimlerimizden haberdar olabilirsiniz.

Etsy’de satış yapmak hakkında daha detaylı bilgiler öğrenmek ve Profesyonel Etsy Eğitimi paketimizden indirimli olarak yararlanmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

https://konakakademi.com/etsy-egitimi/

Etsy’de satış yapmaya başlamakla kalmayacağınız aynı zamanda profesyonel bir Etsy mağazası oluşturabileceğiniz, Zirve birebir danışmanlık paketine sahip olabileceğiniz ve Girişimcilik konusunda yol gösterici e-kitaba sahip olabileceğiniz Etsy Eğitimi’ne ek %5 indirimle sahip olmak için eğitimi satın alırken “ medium5” kodunu eklemeniz yeterlidir.

Ayrıca Konak Akademi Instagram sayfasını takip ederek Etsy’de satış yapmak ve e-ticaret ile ilgili faydalı paylaşımlardan da haberdar olabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/CQtc3ihrdn3/

Yeni yazılarda buluşmak üzere. Tüm soru, görüş ve önerileriniz için info@konakakademi adresine yazabilirsiniz.

Sociologist, Master’s degree: Human and Social Sciences dnzozari@gmail.com www.konakakademi.com

Sociologist, Master’s degree: Human and Social Sciences dnzozari@gmail.com www.konakakademi.com