Print on Demand (Talep Üzerine Baskı) Nedir?

Print on demand

Print on Demand (Talep Üzerine Baskı) Nedir? Bu sorunun cevabı ve detaylı bir print on demand rehberini bu yazıda bulacaksınız. Print on demand kârlı bir iş mi? Hangi satış kanalında yapmak daha iyidir? Neler üretilebilir? Öyleyse başlıyoruz.

Print on demand (talep üzerine baskı) en basit tanımıyla özelleştirilmiş ürünlerin bir tedarikçi aracılığıyla satışını gerçekleştirmektir. Bu özelleştirilmiş ürünler, sizin ya da ortağınızın tasarımlarını içerebileceği gibi müşterilerinizin istekleri doğrultusunda da hazırlanabilir. Örneğin, siz kendi tasarımınızla özelleştirdiğiniz bir şekil ya da yazıyı içeren tişörtler satabileceğiniz gibi müşterilerin üzerine isim yazdırdığı bir cüzdan da satabilirsiniz. Birinde doğrudan tasarımınız basıma giderken diğerinde müşterinizin özel istekleri doğrultusunda basımlar gerçekleştirilir. Print on demand e-ticarete başlamak ya da dropshipping yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği satış yöntemlerinden biridir.

Print on demand ile üzerine baskı yapabileceğiniz her şeyi satabilirsiniz. Eğer bir firma ile ortaklık kuruyorsanız. Firmanın tasarlamanıza imkan verdiği ürün türlerini satabilirsiniz. Firma araştırması yaparken hangi ürün türlerine baskı yapma imkanı sağladığı, ürünlerin tedarik fiyatının ne kadar olduğ ve kaç günde baskı, kargolama süreçlerini gerçekleştirdiğini inceleyerek buna göre karar verebilirsiniz. Print on demand (talep üzerine baskı) yönteminde en çok satılan ürünler; tişört, kupa, kalem, cüzdan, telefon kılıfı, anahtarlık, şapka, bez çanta ve çerçeveli posterlerdir.

Print on demand yöntemiyle satış yapmak için kendinize ait bir marka oluşturup web sitesi kurabilirsiniz. Bununla beraber sosyal medya aracılığıyla da satış yapabilirsiniz. Instagram, Pinterest gibi sosyal medya kanalları günümüzde artık birer mağaza olarak kullanılmaktadır. Açacağınız bir Shopier ya da Iyzco hesabını profilinize ekleyerek güvenli bir şekilde satış yapabilirsiniz. Türkiye’de satışa başlamak, bir tedarik firmasıyla anlaştığınızda beklediğiniz kadar kolay olmayabilir. Çünkü üzerine kâr da ekleyince fiyatlar yükselecektir. Doğru reklam stratejileri ile satışları elbette arttırabilirsiniz. Bununla beraber önereceğim en iyi kanal Etsy’dir. Etsy aracılığıyla daha rahat bir şekilde ve dolar kazanarak print on demand satışlar yapabilirsiniz. Etsy ve Etsy’de satış yapmakla ilgili detaylar için “Etsy Nedir?” isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Etsy’de anlaşacağınız uygun firmalar aracılığıyla ürünlerin basım ve kargolama süreçleriyle hiç uğraşmadan rahat bir şekilde satışlarınızı gerçekleştirip kazanç sağlayabilirsiniz. Etsy mağazanızı bu siteye entegre ederek site üzerinden tasarımlarınızı gerçekleştirerek ürünleri mağazanızda listeleyebilirsiniz. Böylece sipariş geldiğinde firma sizin için ürünü hazırlar paketler ve müşterinize gönderir. Etsy, el emeği niş ürünler kurulu bir satış kanalı olduğu için yurtdışında özellikle sevdiklerine özel hediyeler almak isteyenlerin çok tercih ettikleri bir kanaldır. Özen günler için yapacağınız dikkat çekici tasarımlar Etsy’deki satışlarınızı arttıracaktır. Ayrıca dolar üzerinden kazanç sağlayacağınız için kârınız daha fazla olacaktır.

Print on demand yöntemiyle stoksuz e-ticaret yapabilirsiniz. Böylece yüksek bir sermayeniz olmadan işe koyulabilirsiniz. Ürünlerinizi hızlı bir şekilde tasarlayarak satışa sunabilirsiniz. Eğer aracı bir firma ile çalışıyorsanız üretim ve teslimat tedarikçinin sorumluluğundadır. Bu durum size kolaylık sağladığı için bir avantajken ürünler üzerinde kontrol sağlama durumunuz olmadığı için dezavantaj olabilir. Bunun için güvenilir ve olumlu geri dönüşler alan bir firma ile çalışmalısınız. Bu yöntemde düşük bir sermaye ve düşük bir risk vardır. Ürünleri özelleştirirken belli sınırlamalar söz konusudur. Ürünleri özelleştirirken boyutları ve baskı tekniklerine göre özelleştirebilirsiniz.

Bu yazıda genel olarak print on demand sistemini anlattım. Etsy’de print on demand satışıyla ilgili daha detaylı bir içerik hazırlayacağım. Etsy’de bir mağaza kurarak satış yapmak konusunda daha fazla bilgi ve Profesyonel Etsy Eğitimine ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz. Tüm sorularınız için profilde bulunan mail adreslerinden ulaşabilirsiniz. Sevgiler.

Sociologist, Master’s degree: Human and Social Sciences dnzozari@gmail.com www.konakakademi.com

Sociologist, Master’s degree: Human and Social Sciences dnzozari@gmail.com www.konakakademi.com